Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode
Unia Europejska
Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode

25.01.2023

RTLS w szpitalu

RTLS w szpitalu

System lokalizacji czasu rzeczywistego, jak i sama technologia UWB ma szereg zastosowań w służbie ochrony zdrowia. W szpitalach i ośrodkach zdrowia czas reakcji personelu medycznego na zgłoszenie jest kluczowy. Zastosowanie systemu RTLS umożliwi znaczące skrócenie czasu niezbędnego na zlokalizowanie wymaganego członka zespołu medycznego oraz jego skierowanie do pacjenta, który obecnie tego wymaga. Poza samym systemem lokalizacji, Esensic zapewnia rozbudowane narzędzie analityczne, umożliwiające poszukiwanie wąskich gardeł w ciągach komunikacyjnych. Analityka ścieżek komunikacyjnych w szpitalu umożliwi wychwycenie wzorców zachowań u personelu, które mogą powodować opóźnienia w dotarciu do pacjentów.

Bieżące śledzenie pacjentów również niesie ze sobą szereg zalet. Z wykorzystaniem technologii Esensic możliwym jest opracowanie opaski na nadgarstek, dedykowanej dla pacjentów w szpitalach. Takie urządzenie mogłoby być wyposażone w czujnik spadku swobodnego, który uruchamiałby alarm w momencie wykrycia upadku pacjenta. Wykrycie takiego zdarzenia zostanie automatycznie wykryte, a w systemie wygenerowany zostanie alarm informujący o konieczności udzielenia szybkiej pomocy poszkodowanemu. System może podać dokładną lokalizację zdarzenia oraz dane i kartotekę pacjenta, który uległ wypadkowi. Co więcej, opaska może zostać wyposażona w przycisk alarmu do użytku dla pacjentów, którzy wymagają pomocy. Po wciśnięciu przycisku, pacjent wygeneruje alarm w systemie, który trafi do odpowiedniego kanału w systemie. Ponownie, system poinformuje personel o konieczności udzielenia pomocy, informując o tym kto dokładnie jej wymaga oraz o jego lokalizacji.

UWB to technologia, która w dziedzinie medycyny umożliwia wiele więcej niż jedynie śledzenie pozycji. Fala UWB jest różnie pochłaniana i odbijana przez różne tkanki w organizmie człowieka, co otwiera ścieżki dla nowej bezkontaktowej aparatury medycznej. Przeprowadzono szereg badań naukowych, które potwierdziły skuteczność zastosowania UWB w pomiarze parametrów witalnych człowieka, takich jak na przykład bezkontaktowy czujnik tętna i rytmu serca. Konwencjonalny sposób pomiaru rytmu serca ogranicza mobilność oraz komfort pacjentów, a niekiedy powoduje podrażnienia skórne wynikające z potrzeby umieszczenia elektrod na ciele. Stałe monitorowanie bicia serca przez długi czas wymaga również ciągłej wymiany materiałów eksploatacyjnych, generując odpady oraz dodatkową pracę dla personelu. Charakterystyka fal UWB umożliwia wykonywanie pomiarów rytmu oraz charakterystyki rytmu serca z wysoką rozdzielczością. Wykrycie zaburzenia rytmu serca jak np. migotanie przedsionków może zostać wykryte w czasie rzeczywistym. System w sposób zautomatyzowany może wykrywać zagrożenia, generując alarmy wyświetlające się w panelu obsługi. W literaturze pojawia się wiele przeglądów oraz badań nad zastosowaniem fal UWB w diagnostyce np. w mammografii czy bezprzewodowej endoskopii kapsułkowej. W niedalekiej przyszłości obserwować będzie można wzrastający udział technologii UWB w systemie ochrony zdrowia oraz bezkontaktowej i bezinwazyjnej diagnostyce, a benefity będą odczuwalne dla wszystkich.

    Zostańmy w kontakcie!