Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode
Unia Europejska
Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode

25.01.2023

Technologia UWB w smartfonach – przegląd i zastosowanie

Technologia UWB w smartfonach – przegląd i zastosowanie

Marki takie jak Samsung, Apple czy Xiaomi są członkami FiRa Consortium, czyli organizacji mającej na celu szeroką popularyzację technologii UWB. Działanie to ma na celu rozwój technologii opartych o UWB nie tylko na rynku przemysłu, ale również u konsumentów rynku B2C. Bieżące lokalizowanie obiektów ma niemal nieograniczony potencjał we wdrażaniu na rynek przemysłu, sportu czy med-tech’u, nie mniej UWB znajduje swoje zastosowania w codziennym życiu Kowalskich. W poszukiwaniu kolejnych innowacji liderzy globalnego rynku smartfonów rozpoczęli implementację modułów UWB do swoich flagowych urządzeń, które towarzyszą nam w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu działaniu otworzyła się nowa gałąź rynku elektroniki użytkowej w obszarach smart-home czy automotive.

Przyszłość należy do smartfonów i urządzeń z kategorii smartwatch. Dzięki możliwości precyzyjnego namierzania sygnału pochodzącego z urządzeń otwieranie zamków drzwi domu, przyznawanie dostępu do stref w firmach i biurach, czy nawet otwieranie centralnego zamka samochodu odbywać się będzie z wykorzystaniem technologii UWB. Obecnie z technologii UWB skorzystać można za pomocą tagów wprowadzonych na rynek przez Samsung oraz Apple. Obaj producenci wydali na rynek pierwsze wersje swoich urządzeń namierzanych bez wykorzystania Wi-Fi czy Bluetooth, za to z wykorzystaniem UWB. Opisywane tagi mają postać niewielkiego breloczka, którego celem jest przypięcie do np. pęku kluczy, portfela, albo innych rzeczy, które łatwo zgubić. W przypadku zaginięcia naszego przedmiotu wystarczy włączyć odpowiednią aplikację w smartfonie, a ta doprowadzi nas do celu z dokładnością do kilku centymetrów.

Zastosowanie UWB w urządzeniach mobilnych sprzyjać będzie rozwojowi innych zaawansowanych technologii. Rozszerzona rzeczywistość (AR) zawitała do naszych smartfonów na dobre, a jej popularność wciąż wzrasta, co udowodniło Google implementując ją do swojej aplikacji z mapami. Zastosowanie lokalizatorów UWB może iść w parze z technologią AR, czyniąc poszukiwania zgubionych obiektów jeszcze łatwiejszymi. Przez włączenie aplikacji do namierzania trackerów, użytkownik na ekranie swojego smartfonu widzieć będzie obraz z aparatu, a na nim komputerowo nałożone instrukcje o tym, gdzie znajduje się jego zguba. Wszystko to dzięki możliwości lokalizacji obiektów w przestrzeni trójwymiarowej.

Rynek urządzeń dla inteligentnych domów nie pozostanie bierny w stosunku do nadchodzącej innowacji. W niedługim czasie nasza bieżąca lokalizacja w domu będzie znana dla otaczających urządzeń. Dzięki interpretacji danych o tym kto obecnie znajduje się w danym pomieszczeniu, urządzenia będą odpowiednio reagować zmieniając oświetlenie, dostosowując głośność muzyki czy regulując temperaturę. Wszystko to zależy jednak od możliwości korzystania z modułów UWB, które producenci smartfonów i smartwatch-y udostępnią programistom. Ponadto zbieranie danych na temat sposobu przestrzennej interakcji użytkowników z ich inteligentnymi urządzeniami w najbliższym otoczeniu stanowić może podstawę do tworzenia nowych algorytmów uczenia maszynowego, co otworzy ścieżkę dla nowych zastosowań i biznesów.

W czerwcu 2022 roku firma Samsung udostępniła zewnętrzną bibliotekę Jetpack, dzięki której deweloperzy aplikacji mogą dodać wsparcie w swojej aplikacji dla modułów UWB zintegrowanych z ich smartfonami. Apple również nie pozostało z tyłu i umożliwia deweloperom tworzenie aplikacji korzystających z UWB, jednak ograniczeniem jest kompatybilność zewnętrznych urządzeń UWB z chipem U1 montowanym w iPhonach. Na przestrzeni najbliższych lat oraz premier nowych smartfonów, już nie tylko flagowych, spodziewanym jest znaczące rozszerzenie znaczenia technologii UWB nie tylko w przemyśle i biznesie, ale również w codziennym użytkowaniu.

Dostępność modułu UWB w smartfonach na wrzesień 2022:

Dostępność modułu UWB w zegarkach smart na wrzesień 2022:

    Zostańmy w kontakcie!