Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode
Unia Europejska
Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode

25.01.2023

UWB RTLS – Agro

UWB RTLS – Agro

W minionych latach rolnictwo stało się branżą wysoce rozwiniętą z technologicznego punktu widzenia. Rozmiary przemysłowych gospodarstw rolnych sięgają setek hektarów, jednak wciąż znajdują się pod kontrolą liczebnie ograniczonych zespołów. Wydajne zarządzanie uprawami polega operowaniu w warunkach pełnego dostępu do danych, raczej niż w oparciu o domysły rolników, którzy coraz chętniej sięgają po innowacje technologiczne. Farmy stały się zautomatyzowanymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi wyposażonymi w autonomiczne maszyny rolnicze, drony do monitorowania upraw, czy sieci sensorów rejestrujących stan gleby.

Maksymalizacja wydajności upraw wymaga stosowania dobrych praktyk, a przykładem jest zastosowanie rolnictwa precyzyjnego. Polega ono na komputerowym wsparciu gospodarstwa rolnego przez gromadzenie informacji o przestrzennym zróżnicowaniu i stanie upraw na terenie gospodarstwa. Pozyskana informacja stanowi podstawę do planowania siewu, nawożenia, zbioru plonów i innych kluczowych aspektów w procesach na farmie. Dzięki zastosowaniu technologii RTLS w oparciu o fale UWB, możliwym jest wdrożenie rolnictwa precyzyjnego z jeszcze wyższą rozdzielczością niż ma to miejsce z wykorzystaniem systemu GPS. Kreowanie map jakości gleby o wysokiej rozdzielczości umożliwia planowanie nawożenia pola z dokładnością do centymetrów, co przekłada się na oszczędności wynikające z optymalnego zużycia nawozów. System RTLS UWB stanowić może jeden – kompleksowy system do śledzenia procesów na farmie. W przeciwieństwie do systemu GPS, system RTLS umożliwia monitorowanie pozycji tagów w przestrzeniach osłoniętych i zamkniętych. Oznacza to, iż wszystkie obiekty zainteresowania mogą być śledzone w każdych warunkach otoczenia, a wszystkie dane zintegrowane zostaną w ramach jednego oprogramowania.

Szklarnie przemysłowe to część przemysłu rolniczego o złożonym ekosystemie wymagającym ciągłego planowania oraz kontroli, a środowisko w nich panujące musi spełniać najwyższe wymogi w celu maksymalizowania wydajności upraw i zbiorów. Automatyzacja procesów w szklarniach staje się kluczowa w dobie rosnących kosztów zatrudnienia oraz innych czynników powodujących wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Integracja systemu RTLS do procesu zarządzania szklarnią przynosi wiele korzyści z punktu widzenia zarządzania personelem oraz procesami. Brak nawodnienia czy odpowiedniego doświetlenia sektora uprawy może wygenerować wysokie straty w krótkim okresie czasu. Dzięki zastosowaniu oprogramowania Esensic do śledzenia i analizy danych możliwym jest monitorowanie pracy personelu oraz weryfikacja czy niezbędne czynności zostały wykonane w każdym obszarze szklarni. Precyzyjny system śledzenia w oparciu o UWB pozwala na automatyczną weryfikację wykonanych czynności oraz na generowanie alarmów w przypadku niedopełnienia obowiązków przez personel. System RTLS UWB zapewnia wysoką rozdzielczość pozycjonowania z dokładnością do kilku centymetrów, a długość fali UWB powoduje łatwe penetrowanie przeszkód. Wysokość i gęstość uprawy nie wypływa negatywnie na działanie systemu, dlatego system może działać skutecznie nawet w skrajnych warunkach panujących w szklarniach.

    Zostańmy w kontakcie!