Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode
Unia Europejska
Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode

25.01.2023

UWB RTLS – Sport

UWB RTLS – Sport

Technologia lokalizacji w sporcie cieszy się wielkim zainteresowaniem i nie bez powodu, gdyż jej zastosowanie pozytywnie wypływa na jakość treningu u sportowców. Początki tej gałęzi przemysłu lokalizacji miały swoje korzenie w technologii GPS. Zawodnicy podczas treningów zakładają trackery GPS, a dedykowane oprogramowanie zapisuje ich trajektorię ruchu podczas treningu, w celu jej późniejszej analizy. Jednak ten sposób lokalizacji niesie za sobą oczywiste konsekwencję, które ograniczają funkcjonalności systemu, a tym samym jego zastosowanie. Przede wszystkim – system GPS działa jedynie w przestrzeniach otwartych. W przypadku piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego system GPS może zaspakajać potrzeby sztabów szkoleniowych. Natomiast wszelkie inne sporty, gdzie profesjonaliści trenują w przestrzeniach zamkniętych, pozostały niezaspokojone. Należy podkreślić, że system GPS często obarczony jest błędem, a wyniki pomiarów mogą być zakłamane z wielu powodów.

Wraz z rozwojem technik wizji komputerowej, alternatywą dla trackerów GPS stały się systemy wizyjne oparte o AI. Powstały specjalne modele uczenia maszynowego, których celem jest analiza obrazu pochodząca z wielu kamer, w celu dokonania estymacji bieżącego położenia zawodnika na boisku. Analiza obrazu cechuje się wyższą skutecznością i dokładnością śledzenia niż wspominany GPS, jednak problemy pojawiają się przy skalowaniu rozwiązania na różne sporty, a sama infrastruktura sprzętowa jest po prostu droga. System śledzenia wizyjnego znalazł swoje zastosowanie w prestiżowych sportach, na ich najwyższych szczeblach rywalizacji.

Wraz z rozwojem technologii UWB, na rynku pojawiły się firmy oferujące rozwiązania trackingu sportowców w oparciu o technologię UWB. Firmy te oferują kompleksowe rozwiązania dla zespołów graczy w różnych dziedzinach sportu. Zastosowanie UWB w lokalizowaniu sportowym niesie ze sobą dwie główne przewagi konkurencyjne – możliwość zastosowania w przestrzeniach zamkniętych oraz wysoki poziom precyzji śledzenia. Niewielka aparatura oraz prosty system jej implementacji spowodowały, iż rynek stał się bardzo chłonny na powstałą innowację. Opinie użytkowników końcowych w sztabach szkoleniowych świadczą o tym, iż zastosowanie tej technologii w ich zawodzie rozwiązało wiele problemów związanych z indywidualną i grupową analizą zachowań zawodników. Dedykowane oprogramowanie umożliwia wyciągnie wszelkich potrzebnych statystyk, heat map oraz innych kluczowych danych wspierających rozwój sportowców. Śledzenie gracza pozwala na wykonanie szczegółowej analizy jego wydajności przez pomiar takich parametrów jak przyspieszenia, przebyty dystans, czy osiągane prędkości. Sztab trenerski mając dostęp do tak szczegółowych danych może zmienić podejście treningowe dla indywidualnych graczy poprawiając ich parametry w wybranych aspektach gry. Dokładna analityka graczy ulepsza ogólną taktykę i poziom zespołu, gdyż system umożliwia błyskawiczne wykrycie odchylenia od zamierzonego efektu treningowego.

Informacja pochodząca z systemu lokalizacji UWB to dane o przestrzennym położeniu lokalizatora. Dane te w prosty sposób można zintegrować z nagraniami wideo z treningów, tworząc doskonałe narzędzie zestawiające parametry liczbowe z obrazem. Wideo analiza to nieodłączna część wszystkich sportów trenowanych na poziomie amatorskim jak i profesjonalnym. Dane z lokalizatorów mogą być zsynchronizowane czasowo z nagraniami z kamery, a co więcej, na film nałożyć można komputerowo wygenerowane obrazy ułatwiające współpracę trenera i zawodnika. Podobny system znany jest z wideo analiz sportowych wydarzeń, prowadzonych w studiach telewizyjnych przez ekspertów.

    Zostańmy w kontakcie!