Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode
Unia Europejska
Czcionka

A

A

A

Kontrast black-white mode white-black mode black-yellow mode yellow-black mode

25.01.2023

UWB RTLS – Theaters

UWB RTLS – Theaters

System pozycjonowania w czasie rzeczywistym Esensic znajduje swoje zastosowanie w branży rozrywkowej oraz teatralnej. Osoby występujące na scenach to jedynie część całego show, z którym stoją całe zespoły osób zajmujących się oświetleniem, udźwiękowieniem czy nagrywaniem. Część czynności wykonywanych przez zespół obsługujący show może zostać zautomatyzowana dzięki zastosowaniu systemu RTLS. Niezależnie od rodzaju występu, system pozycjonowania Esensic dzięki swojej wysokiej częstotliwości estymacji pozycji tagów świetnie sprawdzi się nawet podczas najbardziej dynamicznych występów.

Do pozycjonowania osób występujących na scenie wykorzystywane mogą być również inne systemy. Ogólnodostępnym oraz względnie łatwym w implementacji jest system wizyjny oparty o sztuczną inteligencję wykrywającą i pozycjonującą ludzi na obrazie z kamer. Skuteczność takiego systemu jest wysoka, jednak w dobrych warunkach oświetleniowych, które podczas koncertów czy sztuk teatralnych rzadko występują. Ponadto, aktorzy w różnych kostiumach mogą być niesklasyfikowani przez algorytmy uczenia maszynowego, przez co system staje się nieużyteczny.

Pozycjonowanie w oparciu o inne techniki radiowe jak Bluetooth czy Wi-Fi na pierwszy rzut oka może być również skuteczne. Należy jednak uwzględnić interferencję fal radiowych tych systemów, która może wystąpić przy publiczności. Wystarczy, aby na widowni znalazła się odpowiednia liczba osób z włączony Bluetoothem lub Wi-fi w smartfonach, a systemy pozycjonowania mogą zwodzić. Co więcej, pozycjonowanie w oparciu o Bluetooth czy Wi-Fi cechuje się wysokim błędem oraz względnie niską częstotliwością estymacji pozycji.

Wyznaczanie pozycji w oparciu o fale radiowe UWB rozwiązuje wszelkie powyższe problemy. System Esensic może zostać zintegrowany z innymi systemami audiowizualnymi w teatrach, salach koncertowych czy scenach. Jednorazowa implementacja systemu przy wsparciu firmy Esensic umożliwi idealny dobór pozycji dla stacji referencyjnych (anchors), tak aby elementy scenografii nigdy nie stanowiły przeszkody w działaniu systemu podczas występów. Dzięki znajomości dokładnej pozycji osób występujących na scenie, możliwym jest zautomatyzowanie kierunku padania światła, co do tej pory odbywa się manualnie przez oświetleniowców. Pozycjonowanie sprawdza się nie tylko przy doświetlaniu aktorów, ale również podczas nagrywania występów. Kamery, które umieszczone są na gimbalach mogą być zawsze skierowane idealnie w kierunku wybranego aktora na scenie, dzięki czemu proces nagrywania również może zostać zautomatyzowany. Wykluczenie czynnika ludzkiego przekłada się nie tylko na minimalizację ryzyka związanego z błędami, ale również na oszczędności dla teatrów czy sal koncertowych.

    Zostańmy w kontakcie!